TERAZ-2°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Piotrków pamięta [ZDJĘCIA i FLIM]

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki pon., 1 sierpnia 2022 17:27
Punktualnie o godz. 17:00 w Piotrkowie, podobnie jak w całej Polsce, rozległ się dźwięk syren alarmowych. To hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuch tego niepodległościowego zrywu. Dźwięk syren rozległ się w całym mieście, a pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza zebrali się przedstawiciel władz centralnych i samorządowych oraz organizacji i stowarzyszeń. Wszyscy przybyli, aby oddać hołd poległym. 

 

 

Kiedy umilkły syreny zgromadzeni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przy tablicy upamiętniającej gen. Stefana Grota-Roweckiego, wmurowanej w kamienicę przy ul. Słowackiego 1. 

Piotrków oczywiście pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Mamy świadomość tego przeciwko komu to powstanie zostało skierowane. Militarnie przeciwko hitlerowskim Niemcom, natomiast politycznie przeciwko Związkowi Radzieckiego. Jednym z celów powstania było postawienie takie tamy konsekwentnej polityce Stalina zmierzającej do podporządkowania i sowietyzacji Polski. Myślę, że w obecnych czasach ten wymiar polityczny jest ciągle aktualny - mówił wiceprezydent Andrzej Kacperek, przypominając, jak wiele ofiar przyniosła niepodległościowa walka uczestników powstania. - Pamiętamy także o piotrkowskich uczestnikach powstania oraz o pierwszym komendancie Armii Krajowej - generale Stefanie Roweckim. Wiemy, że nie mógł on walczyć w powstaniu, bo był już wtedy w więzieniu. Właśnie na wieść o wybuchu powstania hitlerowcy podjęli decyzję o zamordowaniu generała - mówił wiceprezydent Andrzej Kacperek. 

 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, a ostatni powstańcy skapitulowali 3 października 1944 roku. W trakcie walk szacuje się, że zginęło około 16 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy zostało rannych, a 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku walk śmierć poniosło między 150 a 200 tysięcy mieszkańców Warszawy. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 36

    ~krótka piłka (gość)

    02.08.2022 21:00

    Gdyby nie robili zdjęć do gazet, to pies z kulawą nogą by tam nie poszedł. Łapy w kieszeniach, uśmiechy - mam was w du... żym poważaniu. Siostra dziadka mojej żony, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego ps." Wiesia", ze śmiechu by się skręciła. Miała poczucie humoru i dystans do tego wszystkiego.


    ~zd (gość)

    02.08.2022 20:30

    Zdjęcie nr 2 Pan z ręką w kieszeni to typoowy obraz karierowicza pisowskiego. Ręka wkieszni i tam ma wartości pariotyczne .



    ~Wyborca (gość)

    02.08.2022 09:05

    Panie Lorek jest Pan git facet czy nie jest Panu wstyd reprezentować organizacje pis


    ~Wyborca (gość)

    02.08.2022 08:50

    Gazeta Polska czy to nie jest wstyd dla Piotrkowa?


    ~EP (gość)

    02.08.2022 08:45

    Gazeta Polska co to za brukowiec?


    reklama

    Dla Ciebie

    -2°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio